• +90-242-324-3420 | info@grandemlak.com
  • Change Your Currency

Coğrafi ve Ekonomik Bilgiler

Arama sonuçlarınız

Coğrafi ve Ekonomik Bilgiler

tarafından gönderildi admin_grand üzerinde 11 Mart 2019
0

Türkiye Asya ve Avrupayı birbirine bağlayan Avrupa ve Asya kültürünün harmanlandığı bir ülkedir.

Türkiye Cumhuriyetinin başkenti Ankara’dır ve en büyük şehri İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa, Adanadır. En çok turist ağırlayan iller ise sırsıyla İstanbul, Antalya ve Muğla’dır.

780,000 km2 büyüklüğünde toprakları olan Türkiye’nin doğudan batıya uzunluğu 1.600 km ve kuzeyden güneye 600 km’dir.

İdari olarak 81 ile ayrılmıştır. Ülkenin 3 tarafı denizlerle çevrilidir.

Ülkenin güney doğusunda ve güneyinde İran, Irak ve Suriye batısında Yunanistan ve Bulgaristan doğusunda ve kuzeydoğusunda Gürcistan, Azerbaycan ve Ermenistan komşu ülkeleridir. En uzun sınır uzunluğu 822 km ile Suriye iledir.

Türkiye’nin kuzey ve güneyinde dağlar kıyıya paralel bir biçimde uzanmakta direk yükselmektedirler. Bu nedenle Türkiye geneli ile rakımı yüksek bil ülkedir. Türkiye’nin En yüksek dağı Ağrı Dağıdır. (5165 m). Eski ahitlere göre Nuh’un gemisinin Ağrı dağında olduğuna inanılmaktadır.

Karadeniz ve Akdeniz Kıyıları düz sahil şeritlerine sahipken Ege Denizinde durum tam tersidir. Sayısız koylar ve adalar bulunmaktadır.

Türkiye konum olarak Ekvator ve Kuzey kutbuna eşit mesafede yer aldığından mükemmel bir iklime ve olağan üstü doğal bitki ve hayvan çeşitliliğine sahiptir.

Ekonomi

Türkiye ekonomisi gelişmekte olan ve sürekli büyümekte olan bir ekonomidir. Son yıllarda özellikle istikrarlı bir biçimde büyümektedir. Türkiye’nin ekonomisi; % 28, tarım – % 15 ve inşaat -% 6 hizmet sektörlerinden oluşurken % 51 payı diğer sanayi, tekstil, üretim, gıda sektörü, ilaç, deri, kimya sanayi, metalürji, enerji, otomobil ve gemi yapımı, ev eşyaları üretimi gibi sektörler oluşturmaktadır.

Araç üretiminde Türkiye Cumhuriyeti Avrupa’da altıncı sırada yer almaktadır. Fiat, Ford, Toyota, Renault, Opel, Hyundai, Mercedes-Benz ve MAN gibi araba gibi dünyaca ünlü markalar tarafından çeşitli üretimler Türkiye’de yapılmaktadır. BMC ve Otokar ise bunlara ek olarak, Türkiye’de otomobil ve yerel markalar üretir.

Hızlı ve hızla büyüyen sanayi turizm, Türk vatandaşları için yeni iş sahaları oluşturmakta ve istihdam sağlamaktadır.

Türkiye Cumhuriyeti topraklarında onlarca farklı maden ve mineraller bulunmaktadır.Türkiye de demir, bakır ve cıva gibi madenlerin yanısıra kömür, granit, mermer gibi madenlere benzer onlarca farklı türde maden bulunmaktadır.

Türkiye’de ormanlar ülke topraklarının 4’te birini işgal etmektedir ve ekonomide büyük bir etkisi vardır.

Türkiye de halen gelişmekte olan sektörler enerji, ulaşım ve bilişim sektörleridir. Ülke tarafından büyük teşvikler ve krediler sağlanmaktadır bu tür yatırımlara.

Kısaca anlatmaya çalıştığımız Türkiye ekonomisi her yıl güçlenerek büyümekte ve ihracat ve ithalat rakamlarını her yıl artırmaktadır.

  • Detaylı Arama

    Diğer Arama Seçenekleri
  • Archives

  • Etiketler

Email Listemize Kayıt Olun !

Bizden en son haberleri ve en güncel ilanları almak için e-posta listemize katılın.

TEBRİKLER ! BAŞARILI BİR ŞEKİLDE KAYIT OLDUNUZ !

Listeleri Karşılaştır

×